Nabór do monografii naukowej: “Między prawem a polityką”
Drodzy Autorzy,
Ogłaszamy nabór do recenzowanej monografii naukowej pt. „Między prawem a polityką”.
Nasza nowa monografia naukowa dotyczyć będzie zagadnień prawnych, politycznych, politologicznych, filozoficznych, socjologicznych i aksjologicznych z zakresu relacji pomiędzy dziedzinami prawa i polityki. Chcemy zwrócić uwagę na problem jakim jest działanie organów państwowych i prywatnych w niniejszym obszarze. Głównym pytaniem badawczym jakie chcemy sobie zadać jest to, kiedy dane aktywności są działalnością polityczną, a kiedy ingerują w sferę natury jurydycznej. Jak wiadomo, sytuacji w których prawo jest determinowane przez politykę nie brakuje. Jednakże w demokratycznym państwie prawa ostatecznie to właśnie akty normatywne powinny wieść prym nad zapędami polityków i ich działalnością. Dlatego też zapraszamy wszystkich autorów zainteresowanych problematyką współdziałania niniejszych dziedzin oraz eksplorowania tego pola badawczego.
Naszym celem jest, aby przygotowywana publikacja była komplementarną refleksją i analizą na temat tego w jaki sposób prawo może z polityką współdziałać, gdzie należy postawić granicę pomiędzy działalnością polityczną a działalnością prawną.
W monografii chcemy poruszyć m.in. tematy dotyczące niniejszych spraw (nie jest to katalog zamknięty, jesteśmy otwarci na inne tematy):
- Działalność partii politycznych,
- działalność polityków,
- prawo parlamentarne,
- sprawy ustrojowe,
- trójpodział władzy,
- koncepcje równoważenia się władz,
- wartości etyczne w prawie i polityce,
- prawo jako narzędzie polityki państwa,
- realizacja standardów demokratycznego państwa prawnego,
- ochrona praw człowieka w zakresie prawa stanowionego przez polityków,
- procesy standaryzacji prawa,
- wdrażanie i propagowania idei dobra wspólnego,
- odpowiedzialność władzy publicznej (także polityków) za podejmowane działanie,
- prowadzenie polityki jako proces zarządzania państwem,
- relacje prawno-konstytucyjne pomiędzy prawem a polityką,
- współdziałanie prawa i polityki w organach państwowych.
Powyższe tematy to jedynie proponowane obszary publikacji. Wydawnictwo otwarte jest na propozycję innych tematów z szeroko pojętej tematyki współbytowania prawa i polityki – zarówno w kwestiach teoretycznych, jak i praktycznych. Tak samo w Polsce, jak i na świecie.
Autorów zainteresowanych publikacją zapraszamy do przesyłania abstraktów tekstów do 1800 znaków ze spacjami. Termin nadsyłania abstraktów to 14 października 2018 roku. Po tym terminie każdy Autor otrzyma odpowiedź o kwalifikacji tekstu do druku. Cały tekst (do 40 000 znaków ze spacjami) będzie należało przesłać do dnia 31 października 2018 r. Planowo monografia ukaże się pomiędzy grudniem 2018 r., a styczniem 2019 r.
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem:
kontakt@think-make.pl
Za publikację rozdziału w recenzowanej monografii naukowej przysługują 5 pkt. MNiSW. Jest to podstawa do ubiegania się o stypendia naukowe, wyróżnienia uczelniane, a także w zależności od uczelni, do otworzenia przewodu doktorskiego.
Publikacja będzie miała nadany nr ISBN, a każdy autor otrzyma zaświadczenie o publikacji oraz 2 egzemplarze autorskie książki. Koszt publikacji tekstu w monografii zbiorowej to 200 zł.
Wymogi edytorskie zostaną przesłane Autorom w osobnym mailu, po zakwalifikowaniu tekstu do druku.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem:
kontakt@think-make.pl