Nabór do monografii „Prawo, religia, wyznanie. Na styku normatywizmu i moralności” pod red. dr Patrycji Staniszewskiej-Pobikrowskiej
Współoddziaływanie na siebie religii, prawa i moralności jest czymś naturalnym w państwie zróżnicowanym światopoglądowo. Dlatego też tak ważne pozostaje określenie granic pomiędzy możliwością wpływania tych sfer na siebie. Podjęcie naukowego dyskursu o omnipotencji państwa dotyczącej wpływania na sferę moralności, a z drugiej strony kształtowania legislacji w oparciu o nurty narzucane przez kościoły i związki wyznaniowe posiada nie tylko doniosłość teoretyczną, ale także praktyczną.
Dokąd powinna sięgać władza państwa w kształtowaniu człowieczej moralności? Gdzie kończy się swoboda legislacyjna a zaczynają prawa człowieka? Czy kościoły i związki wyznaniowe mogą wpływać na prawodawstwo? Jak systemy prawa kanonicznego oraz prawa państwowego wpływają na siebie? Te wszystkie zagadnienia chcemy poruszyć w przygotowywanej monografii naukowej pt. „Prawo, religia, wyznanie. Na styku normatywizmu i moralności” pod red. dr Patrycji Staniszewskiej-Pobikrowskiej.
Chcemy Państwa zaprosić do nadsyłania swoich opracowań dotyczących relacji pomiędzy prawem, religią, wyznaniem, wolnością sumienia oraz innych kwestii związanych z niniejszą tematyką. W sposób szczególny chcemy poruszyć tematykę:
– Wolności sumienia i wyznania;
– Regulacji funkcjonowania kościołów i związków wyznaniowych w państwie;
– Stosunki na linii państwo – kościół;
– Modele ustrojów państwowych w obszarze prawa wyznaniowego;
– Pojęcie wolności religijnej;
– Osobowość prawna kościołów i innych związków wyznaniowych;
– Ochrona uczuć religijnych;
– Rola kościołów i związków wyznaniowych w kształtowaniu praw człowieka;
– Konkordat i inne umowy bilateralne;
– Prawo małżeńskie (na styku prawa kanonicznego oraz prawa o aktach stanu cywilnego);
– Szkolnictwo wyznaniowe i nauczanie religii;
– Duszpasterstwo chorych, wojskowe, więźniów, instytucji publicznych;
– Finansowanie oraz opodatkowanie kościołów i związków wyznaniowych;
– Sprawy majątkowe związków wyznaniowych, w tym także rewindykacja mienia;
– Cmentarze wojskowe;
– Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne osób duchownych;
– Związek wyznaniowy, związek religijny, kościół: analiza pojęciowa;
– Pojęcie religii i systemów religijnych. Prawo wyznaniowe. Definicja, miejsce w polskim systemie prawnym, źródła. Prawo kościelne a prawo kanoniczne. Pojęcia i źródła;
– System powiązania państwa ze związkami wyznaniowymi;
– Prawo wyznaniowe Unii Europejskiej;
– Instytucjonalna odpowiedzialność prawna kościołów i związków wyznaniowych;
– Odpowiedzialność cywilna i karna osób duchownych;
Jesteśmy także otwarci na inne obszary odnoszące się w sposób szczególny do wskazanej tematyki.
Dr Patrycja Staniszewska – Pobikrowska – doktor nauk teologicznych w zakresie religiologii, prawnik, prawnik kanonista. Od 2005 r. związana z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka monografii i artykułów naukowych z zakresu religioznawstwa, prawa, i prawa kanonicznego. Prelegentka kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji i sympozjów naukowych; w badaniach zajmuje się tematyką prawa wyznaniowego, migracji i mniejszości religijnych.
Autorów zainteresowanych publikacją zapraszamy do przesyłania abstraktów tekstów do 1800 znaków ze spacjami. Termin nadsyłania abstraktów to 19 stycznia 2020 roku. Po tym terminie każdy Autor otrzyma odpowiedź o kwalifikacji tekstu do druku. Cały tekst (do 40 000 znaków ze spacjami) będzie należało przesłać do dnia 2 lutego 2020 r. Planowo monografia ukaże się na przełomie kwietnia i maja 2020 r.
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem:
Obecnie za publikację rozdziału w recenzowanej monografii naukowej wydanej przez nasze wydawnictwo przysługuje 5 pkt. MNiSW. Jest to podstawa do ubiegania się o stypendia naukowe, wyróżnienia uczelniane, granty oraz poszerzanie swojego dorobku naukowego.
Publikacja będzie miała nadany nr ISBN, a każdy autor otrzyma zaświadczenie o publikacji oraz 2 egzemplarze autorskie książki. Koszt publikacji tekstu w monografii zbiorowej to 200 zł.
Wymogi edytorskie zostaną przesłane Autorom w osobnym mailu, po zakwalifikowaniu tekstu do druku.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem: